شباهت عطرسازی به نقّاشی:

شباهت عطّاری به نقّاشی

در نقاشی از ترکیب رنگ‌های موجود رنگ‌های جدیدی به دست می‌آید. زیبایی رنگ‌های جدید به مهارت نقاش و ذوق بصری وی بستگی دارد. نقاش چهارچوب نقاشی‌اش را رنگ‌آمیزی و بدان رنگ‌های دیگری برای بدست آوردن تصاویر زیبا که بتواند چشم‌نواز باشد اضافه می‌نماید. در پایان وی با اضافه نمودن مقدار کمی دیگر اثر خود را پرداخت نموده و به پایان می‌رساند.

در عطرسازی نیز عطرسازان از ترکیب نوت‌های بویایی نوت‌های جدیدی می‌سازند. به بیان دیگر در عطاری، A+B مساوی با A و B نمی‌شود. بلکه نوت جدیدی مثل C ساخته می‌شود. مهارت عطّار این است که بتواند نوت جدید را به نحوی بسازد که دل‌فریب و زیبا باشد.

همچنین در عطرسازی باز همانند نقاشی، چهارچوب عطر با چند نوت پایه ساخته می‌شود و با اضافه شدن چند نوت دیگر، چهارچوب اصلی اصلاح می‌گردد و در پایان با اضافه نمودن مقدار کمی نوت‌های دیگر اثر به کمال می‌رسد و پرداخت می‌شود.

شریف عطّار

/ 1 نظر / 56 بازدید
بهزاد بابایی

سلام آقای عطار از کتابی که نوشته اید و آن را رایگان بر روی اینترنت گذاشته اید واقعا ممنونم من از این کتاب استفاده زیادی کردم، همچنین از سایر مطالبتان بنده برای یک سازمان پروژه ای داشتم در مورد تالیف یک کتاب تحت عنوان اصول و مبانی عطرسازی آن موقع با کتاب شما آشنا نشده بودم الان که کارهای شما را مطالعه کردم واقعا اطلاعاتم تکمیل شدند و متوجه شدم کتابم نقص هایی دارد متاسفانه تمامی حقوق کتاب متعلق به سازمان است، بنده سعی میکنم از ایشان اجازه گرفته و یک نسخه از آن را برایتان ارسال کنم تا شاید گوشه ای از خستگی ترجمه این همه مطلب آن هم با این دقت از تنتان در بیاید باز هم به خاطر زحمت بی چشمداشتتان ممنونم بابایی