کار سال یا نوت نو؟

 برخی فروشندگان، در وصف مزییت عطر از این عبارت استفاده می نمایند:

"این کار امسال اروپا یا آمریکا. یا آخرین اثر خانه ی مُدِ الف هست."

آیا اینکه عطری کار سال باشد نشان دهنده ی این است که رایحه ای نو دارد؟

آیا همیشه کار امسال بهتر از کار سال های قبل است؟

پاسخ به هر دو سوال فوق خیر است.

شرکت های عطرسازی، برای بدست آوردن سهمی از بازار عطرهای پرفروش، معمولاً عطری شبیه به آن عطر با کمی تغییرات به بازار عرضه می نمایند. این ساده ترین راه برای ساخت عطر پرفروش و کسب درآمد از دسترنج دیگران است. لذا این امکان وجود دارد که کار امسال دارای یک رایحه تکراری باشد.

از طرف دیگر، مشتریان معمولاً بدنبال رایحه های آشنا می گردند. مثل رایحه ای که فلان دوست شان از آن استفاده می نماید. یا رایحه ی عطر ب که قبلاً آن را داشته اند. این موضوع باعث می شود که پیشخوان مغازه های عطرفروشی، علی رغم داشتن تعداد زیادی عطر، امّا تعداد رایحه ی محدودی داشته باشند. به بیان دیگر، بیشتر عطرهای موجود، رایحه ی هم خانواده دارند و بازار پر شده از عطرهای مشابه.

مشتریان حرفه ای عطر، بهتر است بجای دنبال کردن کار امسال یا آخرین ساخته های فلان خانه ی مُد، به دنبال نوت های جدید بروند. نوت هایی که هنوز خَز نشده اند و شیوع آن چنانی ندارند. اجازه دهید ما عاشقان عطر، شروع کننده ی مُد بازار عطر باشیم. بهتر است مورد تقلید قرار گیریم تا تقلید کنیم. اجازه دهید که به خلّاقیّت عطّاران و خانواده های مّد خوش آمد بگوییم و تسهیل کننده ی راه ورود رایحه های جدید باشیم.

شریف عطّار

/ 0 نظر / 25 بازدید