تفاوت زنان و مردان در انتخاب عطر:

 تفاوت سلیقه ی زنان و مردان در انتخاب عطر

معمولاً زنان از رایحه ی غلیظ تر و سنگین تر استفاده می نمایند. لذا معمولاً عطر زنان با درصد خلوص بیشتری مثل Perfume یا Eau de Perfume در بازار وجود دارد. امّا مردان عطرهای رقیق تر و سبک تر، انتخاب می نمایند که با نام های Eau de Toillete یا Eau de cologne شناخته می شوند که درصد غلظت موادّ اوّلیّه معطّر در آن پایین تر از دو نوع فوق است. پس هرگاه در یک نوع عطر هم نسخه ی Eau de Perfume و هم نسخه  ی Eau de Toillette وجود داشته باشد هرچند عطر تک-جنسیّتی (Unis.e.x)  است ولی نسخه ی Perfume برای زنان طرّاحی می شود و دیگری برای مردان.

از نظر نوع رایحه، زنان بیشتر رایحه های گل-بو، شیرین، میوه ای و بوی خوردنی هایی مثل شیر، خامه، کارامل، کاکائو را انتخاب می نمایند. برعکس مردان، رایحه های چوب-بو، اقیانوسی-اُذنی، مُشکی، مرکّباتی (مایع کلن، Eau de Cologne، که مملو از رایحه ی مرکّبات است) می پسندند.

البته باید این مطلب را اذعان نمایم که نوع انتخاب عطر، به فرهنگ هر کشور بستگی دارد. مثلاً علی رغم اینکه رایحه های گل-بو زنانه است، ولی در کشور ترکیه مردان از رایحه ی رز و یاس استفاده می نمایند. یا در کشور عربستان مردان رایحه ی غلیظ و سنگین را می پسندند. فکر کنم آنچه در خصوص نحوه ی پسند عطر توسّط زنان و مردان گفته شد در ایران، خصوصاً در شهر تهران صدق می نماید.

شریف عطّار

/ 0 نظر / 64 بازدید