شرکت های درگیر در ساخت عطر:

شرکت های عطرسازیشرکت های مرتبط با عطر به سه دسته تقسیم می شوند:
1. شرکت های سازنده ی مواد اوّلیّه ی شیمیایی؛
تعداد این نوع شرکت ها محدود هست و معروف ترین این شرکت ها، ژیوودان سوئیسی می باشد. برخی از این شرکت ها علاوه بر ساخت مواد اوّلیّه خود نیز به طرّاحی و تولید عطر تمام شده می پردازند.
2. خانه های عطّاری (Perfumery House)؛
در این شرکت ها مواد اوّلیّه ساخته نمی شود، بلکه وظایف این شرکت ها طرّاحی و تولید عطر است و مهم ترین نقش را در دنیای عطّاری، این شرکت ها داشته و مهم ترین نقش در این شرکت ها را عطّاران بر عهده دارند. مثال معروف از این نوع خانه ها گِرلاین، (Guerlain) شَنِل، دیور، ایوز سنت لورنت (Y) و ... می باشد.
3. برندها؛
شرکت هایی در دنیا وجود دارند که هیچ سررشته ای در عطّاری ندارند ولی نام پرآوازه ای دارند. این شرکت ها مخصوصاً برندهایی که نام بازیگران معروف هالیوود را با خود یدک می­کشند، خود فاقد خانه ی عطّاری بوده و با سفارش عطر، به شرکت­های ساخت مواد اوّلیّه ی معطّر شیمیایی یا خانه ای عطّاری، مانند ژیوودان، آی.اف.اف.، فِرمِنیخ، پی.اف.دبلیو، دِراگوکو و ... عطرهای آماده شده را با نام و نشان تجاری خود تحویل و روانه ی بازار می ­نمایند. به گونه­ای که می­توان گفت بیش از نیمی از عطرهای تولید شده با نام برندهای معروف در جهان، توسّط شرکت سوئیسی ژیوودان طرّاحی و به بازار عرضه شده است.

/ 0 نظر / 81 بازدید