عطر فاخر:

برخی از عطرها برای ارائه به بازار عمده و عموم مردم طرّاحی و تولید می گردند. در تولید این عطرها یکی از ملاحظاتی که می بایست رعایت گردد قیمت تمام شده ی پایین است تا بتواند بازار بیشتری بدست آورد.

امّا برخی از عطرها صرفاً برای مشتریان خاص طرّاحی و تولید می شود. در تولید این محصول از مواد اوّلیّه ی طبیعی، از جمله ’’اسانس روغنی‘ ‘[1] گل­هایی مانند رز [2]، یاس [3]، چوب صندل [4] و دیگر موادّ اوّلیّه ی باکیفیّت و گران طبیعی استفاده می­شود. مواد اوّلیّه ی طبیعی، بدلیل برخورداری از تعداد متنابهی مواد شیمیایی ریز، دارای ژرفا، کمال، نرمی و بلوغ می­باشند.

این محصول برای عرضه به مشتریان خاص و متموّل در نظر گرفته شده و دارای موادّ اوّلیّه گران و بسته­بندی شبیه بسته­بندی جواهرات و با مقداری تزیین طلا و جواهر می­باشد. عصاره، بسته بندی و بطری این عطرها معمولاَ‌ دست ساز بوده و برخی از عطّاران اروپایی صرفاً با تولید و فروش این نوع محصول به متموّلین عرب امرار معاش می نمایند.

پادشاهان کشورها، روسای جمهور، مقامات دولتی، ثروتمندان و ... از مشتریان این گونه عطرها بشمار می­روند.

قیمت یک بطری صد میل از عطر فاخر، حدّاقل حدوداً 5000 دلار (بیست میلیون تومان) است. البته در خصوص قیمت مطمئن نیستم.
همانگونه که برخی از طرّاحان معروف لباس مثل بیژن (Bijan) فقط با وقت قبلی برای مشتریان خاص (برای مثال امیر قطر، باراک اوباما، جورج دبلیو بوش، جورج هربرت واکر بوش، رونالد ریگان، بیل کلینتون، جیمی کارتر، ولادیمیر پوتین، جان کری، جورجیو آرمانی، آرنولد شوارتزنگر، مایکل جردن، تام کروز، آنتونی هاپکینز، شهرام ناظری) اقدام به طرّاحی لباس می نمایند این نوع عطرها نیز فقط بصورت محدود و برای افراد مشهور و متموّل طرّاحی و تولید می شود.
 

[1]Essential Oil

[2]Rose

[3]Jasmine

[4]Sandalwood

شریف عطّار

/ 0 نظر / 7 بازدید